Ak chcete prispieť na vývoj stránky, ďakujeme. 
(bubbles.sk) 

Diskusia - K predmetom - Otázka - pls o radu - pracovné právo

Mgr.
E-mail
Príspevok
Napíšte číslom aký je rok: (ochrana pred spamovacími robotmi)

Kaja - 16.2.2009 13:31
V pracovnej zmluve má uvedené, že PP je uzatvorený na dobu určitú, do návratu zamestnankyne z MD. Diskutabilné je však to, či presunom pracovného miesta do iného mesta dochádza k jeho zrušeniu alebo nie. Celý problém sa preto dá chápať rôzne. Pokiaľ sa to bude považovať za zrušenie pôvodného pracovného miesta, tak tým pádom by nárok na odstupné mala. Vzniká tu preto otázka, či presunom pôvodneho pracovného miesta a jeho vytvorenie v inom meste bude firma považovať za zánik alebo nie. Ďakujem.

j - 14.2.2009 19:53
No otázka znie, či je v pracovnej zmluve skutočne uvedené zastupovanie počas "materskej dovolenky" a či daná zamestnankyňa je skutočne ešte stále na materskej dovolenke. Ak by sa totiž medzi časom zmenila na rodičovskú dovolenku, podľa môjho názoru by sa pracovný pomer v dôsledku § 71 ods. 2 zmenil na pracovný pomer na neurčitý čas.

mark - 13.2.2009 20:07
v pracovnej zmluve ma vyslovne uvedeny pojem "materska dovolenka?" Neviem, co je na tom zlozite, treba si ujasnit pojmy materskej a rodicovskej dovolenky, a hlavne dostudovat § 76 ZP.

student BVSP - 13.2.2009 00:17
problem tu vidim v tom ze nema presne ohraniceny termin skoncenia pracovneho pomeru na dobu urcitu, na toto je judikat Cdo 77/01... ak teda ma v pracovnej zmluve napisane, ze jej pracovny pomer trva len pocas materskej dovolenky zamestnankine, ked sa tato dovolenka skonci, pracovny pomer riadne zanika a nema teda ani ziadny narok na odstupne.

yyy - 12.2.2009 14:03
to qq- neda sa s tym nic robit, elita sa nikdy nedohodne, a to ani v banalnejsich veciach, ako som dnes pocul v rozhlase, renomovanym pravnikom robi problem rozlisit opravneneho volica od zucastneneho... to uz je sila ... takato kvalita vychadza zo skoly...

LUCY - 11.2.2009 17:12
nema narok na odstupne.

qq - 11.2.2009 15:50
tolko pravnikov pokope a nikto nevie ci bude mat narok na odstupne alebo nie? fakt ze elitne skoly prava tu mame :-)


ta co vie - 11.2.2009 15:36
no, tak zrejme na odstupné nebude mať nárok, prípadne nech sa obráti na nejaký úrad práce, tam majú právne odd. a zvyknú poradiť aj cez telefón

Kaja - 11.2.2009 15:00
Pre: Tá čo vie - žiaľ, v pracovnej zmluve nemá presne definovaný termín ukončenia, má tam uvedené len to, že PP je uzatvorený na dobu určitú resp. na zástup počas MD. Baba, ktorá je na materskej dovolenke sa vráti od 01.04.09, absolvuje nejaké školenia a nastúpi na pracovné miesto v až v inom meste. Skutočne, je to dosť zložitá situácia, lebo na jednej strane sa ruší jej pôvodné pracovné miesto, v takom prípade by na to odstupné mala. Ale mnohí hovoria, že jej pracovné miesto sa neruší, len sa presúva, naozaj neviem, ako to mám teda pochopiť. Ďakujem.

ta co vie - 11.2.2009 12:18
podla mna by jej mali dat odstupne, ale iba ak sa pracovny pomer skonci skor, ako bol dohodnuty. Ak bol dohodnutý napr. do 31.05.2009 a vypoved by dostala k 01.04.2009. Ak sa skonci toho 31.05.2009 tak nema narok na odstupne.

Kaja - 11.2.2009 10:57
Ahojte, pls potrebujem poradiť. Mám známu, ktorá pracuje v jednej firme, PP má uzatvorený na dobu určitú - zástup počas MD. Prednedávnom jej oznámili, že oddelenie na ktorom pracuje sa presúva do iného mesta a že na jej miesto sa späť vráti kolegyňa z MD, keďže pochádza z mesta, kam sa oddelenie presúva a bude jej to vyhovovať. Je to možno diskutabilná otázka, ale potrebujem si overiť, či moja známa bude mať nárok na odstupné alebo nie. Viem, že pokiaľ je PP uzatvorený na dobu určitú, nárok na odstupné zaniká. Ale tu v podstate ide o zrušenie pôvodneho pracovného miesta a jeho znovuvytvorenie v inom meste. Pokiaľ by sa to chápalo takto, tak ide o výpoveď z organizačných dôvodov, nakoľko moja známa nemá záujem pracovať v inom meste a iné náhradné pracované miesto jej ponúknuť nemôžu. Myslíte, že by sa v danom prípade mohol uplatniť §63 ods. 1 písm. b ZP? Veľmi pekne ďakujem za radu.

NAJ.sk