Ak chcete prispieť na vývoj stránky, ďakujeme. 
(bubbles.sk) 

Diskusia - K predmetom - Prosím o radu - Výlučná miestna príslušnosť

Mgr.
E-mail
Príspevok
Napíšte číslom aký je rok: (ochrana pred spamovacími robotmi)

p - 22.2.2009 19:14
Najprv treba urcit pravomoc. Podla nariadenia Brusel I, mozes vzdy pravnicku osobu zalovat v state, kde ma "sidlo". Ak ma toto sidlo na Slovensku, maju slovenske sudy pravomoc.
Co sa tyka miestnej prislusnosti, pre ochranu osobnosti je stanovena osobitna miesta prislusnost v bydlisku navrhovatela (OSP, § 88, ods. 1, pism. o). Kedze navrhovatel nie je zo SR, takyto sud neexistuje.
Pravomoc slovenskych sudov je ale uz raz dana, takze sa jej nemozu zbavit a musia konat (inak by islo o denegatio iustitiae). V takychto pripadoch rozhoduje Najvyssi sud a urci, ktory sud vec prejedna (§ 13, ods. 3).
Prakticka rada: zalobu mozes adresovat na ktorykolvek sud. Ten je povinny svoju prislusnost preskumat, a ak zisti, ze je neprislusny, je povinny bud postupit vec prislusnemu sudu alebo to nechat na rozhodnutie Najvyssieho sudu.
Summa summarum, je jedno kam to posles, na potrebne miesto sa to dostane samo. Ak to adresujes rovno na Najvyssi sud, asi to bude trvat kratsie.

jimmy - 12.2.2009 20:24
ad Jana: No tak na túto otázku je problém odpovedať. Žiadna norma medzinárodného, komunitárneho ani vnútroštátneho práva nerieši kolíziu medzinárodnej zmluvy a nariadenia. A nie je ani orgán, ktorý by bol oprávnený tento spor riešiť. Súdny dvor ES totiž nemôže vyložiť zakladajúce zmluvy v tom zmysle, že komunitárne právo má prednosť pred medzinárodnými zmluvami uzatvorenými medzi členskými štátmi. Jediné čo by podľa mňa mohol konštatovať je, že prednosť majú medzištátne zmluvy. Lenže to by výrazne oslabilo účinky nariadenia Rady a vytvorilo by to priestor na obchádzanie ustanovení komunitárneho práva členskými štátmi. A takýto výklad by zrejme ani nebol v súlade so zakladajúcimi zmluvami ES/EÚ. Takže jednoznačnú odpoveď na tento problém nepoznám. Orgán aplikácie práva (súd) by zrejme musel v konkrétnom prípade posudzovať svoju právomoc a sám posúdiť, či vec patrí alebo nepatrí do právomoci súdov daného štátu a či je príslušný vo veci rozhodnúť.

Jana - 12.2.2009 19:08
ad Jimmy: jasne, to sme mali na mps, ale ani na hodinach sme nevyriesili otazku vztahu nariadenia a medzinarodnej zmluvy. co ma podla teba prednost? dakujem! :)

jimmy - 12.2.2009 14:46
AD Bc. TT - No v tomto prípade teplejšie. Lenže zákon o MPS, ako som už napísal, sa aplikuje iba subsidiárne, ak neexistuje medzištátna zmuluva o právnej pomoci, čo je medzi štátmi bývalého sovietskeho bloku takmer pravidlom. Ale sme v EU, takže nariadenia majú prednosť a sú priamo aplikovateľné (bez nutnosti transpozície do vnútroštátneho práva). Takže šup doštudovať, na štátnici s občana sa na to môžu spýtať.

jimmy - 12.2.2009 14:40
AD KV - Ja rád poradím. Ideš na to úplne zle. Ide predsa o právny vzťah s medzinárodným prvkom, takže čítať si OSP ti v prvej fáze vôbec nepomôže. Treba predsa nájsť kolíznu normu upravujúcu právomoc súdu. Postupuje sa tak, že najprv zisťujeme, či neexistuje medzištátna zmluva o právnej pomoci. Ak nie je zmluva, nastupuje režim zákona o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom. Vzhľadom na to, že ide o dva členské štáty Európskych spoločenstiev, platí nariadenie Rady č. 44/2001 ES o právomoci a o uznávaní a výkone rozsudkov v občianskych a obchodných veciach - takže odpoveď na tvoju otázku musíš hľadať v tmto nariadení. Tu je linka na slovenský preklad: [Visit Link]

Inak asi si zriadim internetovú právnu poradňu, lebo v poslednom čase tu každému odpovedám:)


Bc.TT - 12.2.2009 14:40
Podla mojho nazoru pri urceni prislusnosti treba vychadzat zo zakona 97/1963 o medzinarodnom prave sukromnom a procesnom

na jaspi si ho mozes najst a tato kolizna norma ti napovie ako postupovat

exclusiv - 12.2.2009 14:05
Veľmi radi by sme pomohli kolegyni z ČR s príslušnosťou, ale my si tu spolu vychádzame tak nejako dobre, kríza nás zomkýňa tak tesne vzájomne, že nás neteší ani len pomyslenie žalovať jeden na druhého, nie aby ku nám prichádzali ešte aj žaloby od našich českých priateľov.
No proste neporadíme.
Ani jeden z nás!

KV - 12.2.2009 13:11
Ještě poupravení - jde samozřejmě o žalobu ve věci ochrany osobnosti.

KV - 12.2.2009 13:04
Dobrý den, prosím o radu. Jsem studentkou práv v ČR a v práci se mi dostal do rukou případ, který vyžaduje použití slovenského práva. Jde o zažalování slovenské společnosti ve věci ochrany osobních práv s tím, že žalobcem je Čech a žalovat chce na Slovensku. Občianský súdný poriadok ovšem stanoví, že místní příslušnost se řídí trvalým bydlištěm žalobce, které má žalobce v Čechách. Zajímalo by mě tedy jak se bude následující situace řešit, jaká místní příslušnost bude použitelná.
Předem mnohokrát děkuji a omlouvám se za případné zařazení do špatného tématu.
KV

NAJ.sk