Ak chcete prispieť na vývoj stránky, ďakujeme. 
(bubbles.sk) 

Diskusia - Rôzne - Pravnicke fakulty na Slovensku

Mgr.
E-mail
Príspevok
Napíšte číslom aký je rok: (ochrana pred spamovacími robotmi)

simona - 25.9.2014 21:13
Ahojte :) chcela by som sa spýtať, som študentka 3.ročníka na gymnáziu a rozhodla som sa ísť na právo do Bratislavy. Podľa toho čo čítam a počúvam od ostatných, že s právom sa nikdy neuplatním a podobne mám mierne pochybnosti o mojom výbere.Máte niekto podobný problém?


.. - 18.5.2010 11:44
jujo teraz urcite nepochopil, co som prave povedal, ci ?

.. - 18.5.2010 11:44
to --: a ty nevies, ze existuje tzv. jujo-zasada, podla ktorej "vsetko, co studuje jujo je tazsie ako cokolvek ostatné" ? hlavnym predpokladom tejto zasady je, ze jujo je kokot.

dyna - 27.11.2009 21:21
prispievaju tu aj studenti prava?

-- - 21.9.2009 07:26
to jujo: prepac zle som napisala tvoj nick asi este buvam...

-- - 21.9.2009 07:23
to julo: zlaticko moje tak to mam akoze chapat tak ze socialna praca je tazsia ako pravo?????

jujo - 20.9.2009 10:00
fyzika > matematika > technika >>>> socialna praca >>>> pravo

! - 20.9.2009 09:58
to jujo:
Vobec sa mi nesniva, pretoze nie su na kazdej pravnickej fakulte na studentov kladene rovnake naroky. Nebudem konkretizovat, aby som, nedajboze, niekoho neurazil, ale vacsina zainteresovanych asi vie velmi dobre, o co ide. Jednoducho, vystudovat pravo na ... je tazsie ako vystudovat pravo na ... (inej VS), kde je to podstatne lahsie. Takisto je to aj s technikami, su lahsie a tazsie skoly (co do narocnosti studia, samozrejme).
A viem, o com hovorim. Hlavne na externom studiu prava je medzi studentmi vela absolventov inych vysokych skol. Ak si student externista, tak o tom urcite vies, ak student denny, tak mozno nie, lebo denni su mladsieho veku a studuju pravo vacsinou ako prvu vysoku skolu. Ak by si bol nebodaj ucitel, tak by si mal k dispozicii zoznamy svojich studentov, kde maju niektori (dost je takych) uvedene pri mene inzinierske tituly, a nie vsetci z nich su ekonomovia, dokonca tam boli aj nejaki lekari a pod. Preco potom ako prvu VS ti studenti prava vedeli techniku alebo inu VS vystudovat ?
A dalej, nemyslis, ze ak sa na PF UK - neviem to presne - ale povedzme, ze sa berie na studium 1 zo siestich prihlasenych uchadzacov a beru sa do uvahy znamky zo strednej skoly, tak asi ten prijaty uchadzac musel mat celkom slusny prospech zo strednej skoly, kde su aj take predmety ako matematika, fyzika, informatika. Ked im to islo na strednej skole, preco by im to neslo na vysokej?
Na niektore techniky taky zaujem o studium nie je, hlasi sa tam trebars len dvojnasobok alebo 1,5 nasobok prijatych alebo beru bez prijimacich skusok kazdeho maturanta, a nemusi mat maturitu z gymnazia, ale aj zo SOU. Tak sa potom netreba cudovat, ked tam v prvom rocniku urobia sito a velku cast studentov vyhodia. A tiez cast z tych, ktori tam isli studovat, na niektore techniky isla len preto, lebo sa hlasili aj na inu skolu, kde bolo viac zaujemcov, nedostali sa tam, a tu techniku si nechali ako poistku a po roku napriklad studium na nej aj dobrovolne zanechaju.
Faktom je, ze z takej fakulty informatiky alebo elektrotechnickej je dnes lepsie uplatnenie ako z prava. Kedysi bolo pravo lukrativne, dnes uz ani nie.
A preco sa potom na pravo hlasia tolki zaujemcovia - niekolkonasobky prijatych aj dnes ? Niektorym sa to aj skutocne oplati sem ist - ak maju rodicov, alebo ich znamych pracujucich v pravnickej brandzi ako advokatov, tak ich zamestnaju u seba, zaucia a nemaju problem. Ale takych nie je vela.
Velka cast z absolventov prava sa vsak nemusi v odbore uplatnit. Tak preco sem idu studovat ? Dovodov moze byt viacero - naivne ocakavania, neznalost situacie na trhu prace, velke oci, ked vidia pravnikov majucich sukromne praxe, advokatske ci notarske kancelarie a myslia si, ze bez problemov ich budu mat po vystudovani prava aj oni, ze z nich budu sudcovia s ich platmi. Aka je realita, tu uz bolo x- krat pisane, tak sa potom necuduj, ze ked az v priebehu studia studenti zistia, ak je realita, ze su z toho znacne frustrovani a sklamani.
Myslim, ze je tu ista zotrvacnost z minulosti, ale dokedy ta zotrvacnost potrva, je otazne.

q - 19.9.2009 22:19
[Visit Link]

Znalosti
Jazykové znalosti:
Anglický jazyk - aktívne a Nemecký jazyk - mierne pokročilý

Počítačové znalosti - používateľ:
Internet (e-mail, [Visit Link]) - pokročilý
Microsoft Word - pokročilý
Microsoft Excel - pokročilý
Vodičský preukaz
A
Minimálny počet odpracovaných rokov
1
Pozícia vhodná pre absolventa
Nie
Ďalšie požiadavky na uchádzača
Podmienkou prijatia je prax v advokátskej kancelárii minimálne 1 rok.

- samostatnosť
- vysoká zodpovednosť, diskrétnosť a lojalita
- výborná gramatika, štylistická zručnosť

jujo - 19.9.2009 22:12
pravo tazke ako technika? tebe sa asi sniva, vacsina "pravnikov" by vyletela z kazdej techniky

barambarambuc - 19.9.2009 09:21
pekny sloh.jedna minus

! - 19.9.2009 08:48
Archeologia, socialna praca, politologia, filozofia, sociologia, vychova a vzdelavanie dospelych, pravo - mozno dat do jedneho vreca, ak ide o uplatnenie absolventov tychto odborov - je o nich na trhu prace minimalny zaujem, v odbore velmi tazko hladaju pracu. Aky ma pre studujuceho a pre tuto spolocnost vyznam, ked 5 alebo 6 rokov studuje na vysokej skole nejaky studijny odbor a potom nerobi v tom odbore, ktory vystudoval ? Odpoved je: ziadny.
Student aj spolocnost ma z toho len skodu a straty, Jeden obetuje dlhe roky mladosti, usilie a peniaze na nieco, co nezuzitkuje, spolocnost vydava na studenta takisto znacne peniaze a ak nerobi absolvent v odbore, ktory vystuduje, tie peniaze teda peniaze vsetkych danovnikov, "vyhadzuje do vzduchu". Ak viac ako polovica vysokoskolsky vzdelanych ludi nerobi v odbore, ktory vystudovali, tak to asi normalne a dobre nie je. Lebo ta polovica robi vlastne pracu, na ktoru vobec nemusela studovat, alebo ten diplom je len formalitou.
A preco toto vsetko ? Lebo vo vysokom skolstve sa zacali uplatnovat principy trhu, ktore tam nemaju co robit. Vzdelanie nie je tovar. Urcitu profesiu nema vykonavat ten, kto ma len potrebne konexie a peniaze na skolne, pripadne akesi "sponzorske dary", ale ten, kto ma o tuto profesiu skutocny zaujem ju vykonavat a ma pre nu predpoklady.
Skoly nevychovavaju v jednotlivych odboroch tolko ludi, kolko tento stat a spolocnost potrebuje; na niektorych odboroch, hlavne humanitnych ich studuje privela, na niektorych technickych zasa studuje dokonca menej studentov, ako je potreba, ale tolko, aby boli co najziskovejsie.
Aby ti, co na nich ucia, si zarobili co najviac. A preto niektori ucitelia, tzv. "lietajuci profesori" ucia potom aj na troch roznych vysokych skolach a stazuju sa, ako su vytazeni, ze nestihaju potom skusat a na PF UK sa ako rarita medzi vysokymi skolami caka rok na statnicovy termin a trpi tym aj vyucba.
Preto ti "virtualni profesori", ako ich nazval pan rektor garantuju len formalne niektore programy na niektorych vysokych skolach, ktore vznikli casto uplne zbytocne, lebo potreby trhu prace boli saturovane uz absolventmi rovnakych odborov tych vysokych skol, ktore tu uz boli. Preto na skolach studuje nie tolko ludi na niektorych odboroch, kolko stat potrebuje a kolko sa uplatni, ale tolko, kolko je pre skolu vyhodne, lebo cim viac studentov ma, tym viac zinkasuje penazi. A preto sa potom nezmyselne na konci studia robi prehnane sito na statniciach, ktore sa malo urobit pri prijimacom konani na 1. stupen VS studia, alebo na zaciatku studia.
Preto sa aj ti dobri absolventi z niektorych odborov nemozu uplatnit, lebo ich trh prace nevie take mnozstvo absorbovat a miesto casto dostanu nie ti schopni a dobri, ale ti menej schopni, ktori maju konexie, znamosti, protekciu, potrebne pribuzenske vazby, alebo peniaze.
Nema vyznam robit ziadnu selekciu a nemy vyznam neumoznit vsetkym absolventom bakalarskeho studia pokracovat v magisterskom studiu, lebo absolvent bakalarskeho studia pravnickeho zamerania dnes ziadnu pravnicku profesiu nemoze vykonavat, resp. moze robit len prace, ktore by mohol robit aj absolvent strednej skoly a bol by to podraz, ak by sa to niektorym neumoznilo, lebo by stratili najmenej tri roky zivota, ked na skolu isli s tym, ze ziskaju plnohodnotne VS vzdelanie, t.j. 2. stupna, lebo u nas vacsina zamestnavatelov len take povazuje za skutocne VS vzdelanie, kedze bakalarske este nie je velmi zebehnute.
Ale malo by sa na 1. stupen vysokoskolskeho studia prijimat tolko studentov, kolko tato spolocnost potrebuje. Inak miesta po skonceni skoly nebudu mat mnohi z tych absolventov, ktori studiu venovali maximum usilia a boli by prinosom, ale casto taki, ktori na skolu isli len preto, lebo ich tam dotlacili rodicia, alebo len kvoli tomu, aby mali titul, nemali o studium ani skutocny zaujem.
Nebola by ziadna tragedia, ked nie kazdy, kto chce nejaky odbor studovat, by sa nan dostal, lebo by boli uprednostneni ti schopnejsi, ktori maju lepsie predpoklady. Ti co by sa na nejaky odbor, na ktory sa hlasi vela zaujemcov nedostali, mohli by studovat taky, na ktory sa hlasi menej zaujemcov, na niektory na technike a mozno by sa uplatnili lepsie, teda ak by isli studovat niektory z technickych odborov, ako informacne technologie, a podobne, tak takmer isto. Nie kazdy ma na to bunky (mozgove), ale urcite velka cast takych, ktora je schopnych studovat pravo, by bola schopna vystudovat aj technicky odbor.

barambarambuc - 18.9.2009 23:56
netreba prax a stare tety na dedine raz umru...aj tak budem archeologom!

Jana - 18.9.2009 12:45
to ta co vie: jasne, dakujem, uz som to nasla... pisu tam, ze SPRAVIDLA po jednom roku vykonu praxe... to si tiez kazdy moze vysvetlit inac :)

ta co vie - 18.9.2009 12:18
to Jana: dnes rano som to pozerala na stranke UK

Jana - 18.9.2009 12:14
to ta co vie: nie je to tak, ze uz netreba ziadnu prax, zda sa mi, ze to uz zrusili uplne...

ta co vie - 18.9.2009 05:55
oprava: na JUDr. staci rok praxe, aspon na UK

anjelik - 17.9.2009 21:42
Neviem, či na JUDr. teraz treba prax, reagovala som na ta co vie, ale počula som, a to bolo už niekedy po revolúcii v 89-om, že vtedy sa prax vyžadovala, myslím, že jednoročná, či tá podmienka ešte trvá, neviem. A v socializme som nezaspala, ale viem, že na jeho sklonku trvalo štúdium práva 4 roky a ten, kto študoval s výborným prospechom, dostal JUDr. bez rigoróznych skúšok, teda po 4 rokoch. Pracovné miesto v odbore mal každý isté.
Dnes musí, kým je JUDr. napísať a obhájiť tri práce a potom, keď aj JUDr. je, nemá žiadne pracovné miesto isté. Okrem titulu nemá nič.

jujo - 17.9.2009 21:03
na JUDr ti netreba prax. co si zaspal v komunizme?

anjelik - 17.9.2009 20:51
to ta co vie: a čerešničkou na torte je, keď sa na JUDr. vyžaduje prax v odbore a tu prax vďaka nedostatku voľných miest nemá kde absolvent ani získať. Ľahko sa dáva rady starým právnikom vyštudovaným za socializmu, ktorí študovali bezplatne, mali všetko lacné a štátom dotované, mali po skončení školy zaručené bez problémov miesto v odbore, dostali umiestenky, o všetko sa im štát postaral.
Dnes nemá absolvent VŠ garantované nič : ani prácu, v odbore už vôbec nie, ani bývanie, ani len životné minimum na prežitie. A keď si na štúdium zoberie pôžičku a získa konečne ten titul, keď nebude mať miesto a pôžičku ako splácať, ešte môže v exekúcii prísť aj o strechu nad hlavou, ktorú má. Pekne.
A chytrákovi doktorovi odkazujem - myslíš, že to je nejaké veľké terno a prestíž byť doktorom, keď nenájdem potom pre nedostatok pracovných miest miesto v odbore, keď s titulom JUDr. by som išla na úrad práce, kde by na mňa všetci pozerali ako na poslednú neschopáčku. Potom mi ten titul na čo bude? Napíšem si ho na čelo?

anjelik - 17.9.2009 20:38
Tak je, kariérni poradcovia na školách už radia žiakom, aby nešli na právo, lebo právnikov je veľa, aj rodičia odhovárajú svoje detváky od štúdia práva, že ťažko budú hľadať zamestnanie. Dievkam stačí vyštudovať strednú zdravotnú školu a v susednej Viedni zarobia päťkrát toľko ako právnik, ktorý študuje vysokú školu 5 rokov a potom robí koncipienta ďalšie tri roky za smiešny plat, ak má to šťastie a zamestná sa. A nemusí sa doprosovať niekoho, aby ju zamestnali a ich prácu si aspoň vážia.
Chalani môžu ísť aj so strednou školou robiť programátorov a detto, nebudú mať žiadny problém s uplatnením, a ak vyštudujú VŠ so zameraním na informatiku, budú žiadaní a na trhu práce sa o nich budú biť a budú zarábať veľmi slušné peniaze a nebudú sa musieť bifliť celé noci ako študenti práva a triasť sa, čo bude s nimi celý rok, ak sa im nepodarí urobiť na prvý raz štátnicu. Kto pôjde onedlho študovať právo okrem protekčných papalášskych deciek, ktoré majú vopred zabezpečenú budúcnosť ? A doktorát si ľahko každý urobí aj na súkromnej škole, kde budú ešte radi, ak im za rigo zaplatia.

ta co vie - 17.9.2009 20:25
to kiki: 6 rokov na JUDr.??? tak to mi musis prezradit, akym zazrakom sa to da? pokial ja viem, tak pri dennom je to 7 rokov ( 5 rokov skoly + 2 roky praxe), no a pri externom 8 rokov (6 rokov skoly + 2 roky praxe)

kiki - 17.9.2009 19:42
a na to, aby som sa tou doktorkou stala, najmenej 6 rokov by som musela len platit a platit, za skolne, za cestovne, za ubytovanie, nieco musim aj jest a nikoho nezaujima, odkial tie peniazky zoberiem. a kde mam zaruku, ze sa mi aspon cast tych penazi niekedy vrati ? kolko myslis ze sa najde takych ludi, ktori obetuju 6 rokov zivota a nekrestanske peniaze len za to, aby mali diplom s titulom, ked budu vediet, ze asi ani nenajdu zamestnanie v odbore? diplom s titulom maju dnes z kazdej vysokej skoly, tak pojdu ludia studovat tam, kde nebudu platit skolne a vedia, ze sa po skonceni skoly uplatnia, je to len otazka casu.

kiki - 17.9.2009 19:28
jujo: to je pekne, ako staru tetu na dedine ohuris tym, ze si doktor, ale predpokladam, ze ta stara teta na dedine ma ani nezamestna, ani nebude zivit, ani mi preto nedaruje peniazky, aby som si aspon suchy chleba a mlieko mohla kupit a neumrela od hladu.

na uvod k teme - 17.9.2009 18:26
to xxx:
V druhom odseku svojho prispevku mas pravdu; ked som pisal ten "uvodny" prispevok, tak som si ho neprecital po sebe pred tym ako som ho odoslal a ta jedna veta, ktoru spominas, mala byt stylizovana trocha inak, ako sa tu objavila v tom mojom prispevku. Mal som na mysli to, aby zo skutocnosti, ze niekto absolvoval PF UK, neopodstatnene nevyvodzoval to, ze len z toho dovodu, ze vystudoval PF UK je lepsi ako absolventi inych pravnickych fakult, lebo je to uplne individualne; aby ten, kto absolvuje pravo na PF UK si neopodstatnene nenamyslal ze len kvoli tomu je lepsi ako ti absolventi prava, ktori pravo vystudovali na inej pravnickej fakulte ako na UK. Bolo to teda myslene presne naopak, ze absolventi prava na inych pravnickych fakultach ako na UK nie su horsi ako absolventi PF UK len preto, ze neabsolvovali pravo na UK, ako si to niektori absolventi UK neopodstanene namyslaju - vid davnejsie prispevky v neviem uz akej teme, kde sa niektori prispievatelia vyjadrovali, ze zamestnavatelia delia absolventov prava na dve skupiny - na tych z UK a na tych ostatnych - lebo prax nas presviedca o tom, ze rozhodujuce su uplne ine faktory. Staci si precitat nadpis nasledujuceho clanku a kto ten vyrok vyslovil: [Visit Link]

jujo - 17.9.2009 18:16
xxx: chod na slovensku dedinu a povedz starej tete ze si archelog. a potom povedz inej tete ze si doktor prav. sleduj ten rozdiel.

,, - 17.9.2009 17:36
ked sa chcete nechať trápiť, ponižovať a psychicky týrať - hlavne na konci štúdia treba ísť študovať na UK a pokiaľ chcete mať len vysokoškolské vzdelanie nezáleží Vám na smere a zameraní štúdia a túžite po titule Mgr. skúste sociálnu prácu a máte to ľavou zadnou a bez stresu a stihnete to oveľa skôr ako na UK tomu verte

xxx - 17.9.2009 17:30
to jujo: tak to ano... a ked ukazes v predajni BMW obciansky ze si JUDr, tak ti zabalia najnovsiu X5, rovnako ako ti kazde rano zabalia v potravinach 5 rozkov a sunku len preto ze si JUDr a to vsetko zadarmo... ved si JUDr :D:D:D

to na uvod k teme: neviem preco ale z toho prispevku mi vychadzalo, akoby studenti UK boli o nieco lepsi nez ini, co urcite nie je pravda.... a takisto kvalita vzdelania, resp. memorovania na UK je len subjektivna...

jujo - 17.9.2009 17:14
o studium pravo nikdy neklesne zaujem lebo kazdy chce byt doktor prav JUDr!!! aj ked zaraba 300 eur/mesacne ale je doktor prav!!!

jana - 17.9.2009 15:14
to na uvod k teme: Tak lepší príklad do oči bijúceho rodinkárstva si nám tu už ani nemohol prezentovať:o) Ešteže právnikov neopúšťa humor aj tak ťažkých chvíľach:o)

ta co vie - 17.9.2009 11:09
ocenujem tvoj zmysel pre humor :)

na uvod k teme - 17.9.2009 11:04
Vazeni, uvedomte si laskavo, ze prispevky niektorych na tomto fore o tom, ze absolventi prava sa rozdeluju na dve skupiny, na tych z UK a na tych ostatnych, su nezmysly. Pri prijimani do zamestnania na pozicie pravnikov je dolezite, ze dotycny ma pravnicke vzdelanie, 2. stupna, a je uplne jedno, ci ho ziskal na BVSP, v Trnave, na UK, v Banskej Bystrici, alebo v Kosiciach, ci studoval na verejnej skole alebo na sukromnej skole a ci studoval na dennom studiu, alebo externe. Na diplome nie je uvedena forma studia a ak ma skola akreditaciu na pravnicke vzdelavanie urciteho stupna a udelovanie urcitych titulov, je jedno, v ktorom meste a na akej skole absolvent vystudoval.
Dolezite je to, ako uspeje vo vyberovom konani alebo pri prijimacom pohovore na urcitu pracovnu poziciu. Aby sme len neteoretizovali, mozete v prispevkoch na tuto temu pisat vase konkretne skusenosti, co je dolezite pri prijimani na konkretne pravnicke pozicie, ako prebiehaju rozne vyberove konania, ake veci su dolezite pri prijimacich pohovoroch. Mozete tak pomoct buducim pravnikom, aby sa lepsie pripravili na vyberove konanie alebo na prijimaci pohovor do zamestnania a vedeli, co mozu ocakavat.
Na dokaz toho, co som napisal, mozem uviest odkaz na clanok, ktory som si precital a ktory svedci o tom, ze uspesnym uchadzacom vo vyberovom konani moze byt aj absolvent prava napriklad Trnavskej univerzity, ak je sikovny, a to aj v takom, v ktorom neuspeju aj mnohi absolventi z UK. [Visit Link]
Takze netreba byt neopodstatnene namysleny len preto, ze niekto studoval na UK a ti z inych pravnickych fakult su horsi. Lebo prax nas casto presviedca o tom, ze casto sa lepsie uplatnia mnohi ti, co na UK nestudovali, ak su sikovni, a mnohi ti, co UK vystudovali, s uplatnenim spokojni nie su.

NAJ.sk